Wpływ melatoniny na starzenie się skóry
 

Wpływ melatoniny na starzenie się skóry

 
Wpływ melatoniny na starzenie się skóry
Melatonina

Starzenie się skóry

Starzenie się skóry jest złożonym procesem, który zachodzi z biegiem czasu w życiu człowieka. Oprócz czynników endogennych również kilka czynników środowiskowych przyczynia się do tego procesu, a czasem wręcz przyspiesza starzenie. Dlatego liczne badania w dziedzinie dermatologii, a zwłaszcza dermato-endokrynologii, mają na celu opracowanie skutecznych leków przeciwstarzeniowych, a jednym z bardzo obiecujących kandydatów jest melatonina.

Kilka badań wykazało, że melatonina o silnym działaniu przeciwutleniającym wykazuje działanie przeciwbakteryjne, szerokie spektrum działania jako cząsteczka bioregulacyjna o pluripotencjalnym i niezbędnym działaniu ochronnym w wielu komórkach, tkankach i innych przedziałach zwierząt, ludzi, a nawet roślin.

Właściwości melatoniny

Jedną z głównych właściwości melatoniny jest jej silna aktywność cytoochronna w stężeniach fizjologicznych i farmakologicznych.

Jeśli chodzi o zastosowanie kliniczne, egzogenną melatoninę należy stosować miejscowo, a nie doustnie, ponieważ szlak ten prowadzi do raczej niskich poziomów we krwi z powodu wyraźnego efektu pierwszego przejścia, który następuje w wątrobie, ograniczając w ten sposób dostęp do skóry.

Miejscowe zastosowanie może być znaczące, ponieważ melatonina może przenikać przez warstwę rogową naskórka i stanowić istotne źródło ze względu na jej szczególną strukturę o charakterze lipofilowym.

Dlatego endogenna produkcja śródskórnej melatoniny, wraz z miejscowo stosowaną egzogenną melatoniną lub jej metabolitami, może stanowić jeden z najsilniejszych systemów obrony przeciwutleniającej przed starzeniem się skóry wywołanym promieniowaniem UV.

Melatonina działa ochronnie na stresy oksydacyjne, które są przyczyną starzenia się i degradacji skóry.

Fitomelatonina

Wszystkie produkty Effegilab z linii Fitomelatonina posiadają wysokie stężenie łatwo przyswajalnej melatoniny pochodzenia roślinnego. Fitomelatonina ma identyczną budowę chemiczną jak melatonina produkowana w naszym organizmie.

*Źródło informacji „Melatonina w świecie roślin (fitomelatonina): właściwości terapeutyczne i perspektywy na przyszłość” dr Giorgio Guerrini

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*